Par Muklāju

Kultūras centra „Iļģuciems” kamerkoris „Muklājs” ir dibināts 1989. gadā. Kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Jānis Kokins. Līdz 2012. gadam kori vadīja tā dibinātāja Sandra Šmate. Koris ir vairākkārtējs Dziesmu svētku koru karu laureāts un starptautisko festivālu un projektu dalībnieks. „Muklājs” ar panākumiem piedalījies starptautiskos koru konkursos Maltā, Itālijā, Vācijā, Spānijā, Polijā un citās valstīs. Šobrīd kora rindas kuplina 30 dziedātāji. Kolektīva repertuārā ir skaņdarbi no renesanses perioda līdz pat 21.gadsimtā sarakstītajiem skaņdarbiem.

Kāpēc "Muklājs"?

Kāpēc kamerkori sauc “Muklājs” – jautājām Vitai Jostiņai – ilggadīgai kora dziedātājai un kora dibinātājai:

„Tā kā vairākums dziedātāju sākumā bija toreizējā Rīgas Politehniskā Institūta ceļu un tiltu būves fakultātes studenti, viens no variantiem, kas likās pieņemams, bija "Krustceles". Bet tā kā koristi vienmēr bijuši nedaudz citādi domājoši, izlēmām, ka parasts nosaukums neder. Tā arī aizrunājāmies līdz "Muklājam", jo tas foršus cilvēkus ievelk un vairāk nelaiž vaļā”

Savukārt kāda jēdzieniskā nozīme latviešu valodā ir vārdam „muklājs” nolēmām pavaicāt cienījamajai profesorei Janīnai Kursītei. Un lūk ko viņa mums atklāja:

„Izcilākā etimoloģijas vārdnīca, kas latviešiem ir un ko izveidojis Konstantīns Karulis, sagādāja pārsteigumu. Muklājs kā purvs, staigna vieta ir tikai viena no iespējamām šī vārda nozīmēm. Atvasināts no īpašības vārda ‘mukls’ tas apzīmē mitrumu. Savukārt vārds ‘mitrs’ agrāk nozīmējis arī - slīdīgs, veikls, izveicīgs. Kamerkora „Muklājs”  mēles un balss veiklība ir tā, kas spēj klausītājus ievilkt radošā mitrumā”

Kā redzat – abas versijas runā par vienu un to pašu – Muklājs ievelk un pievelk. Un mēs priecājamies, ka Muklājs pievelk arī Jūs, mūsu cienījamie klausītāji un atbalstītāji!

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .